Nakon nekoliko najava konačno je predstavljen Alfa Romeo Milano, prvi potpuno električni model ovog proizvođača, kao i prvi nastao pod kapom Stellantisa
Nakon Stelvia i Tonalea u ponudu Alfa Romea stiže još jedan SUV ili crossover, kako vam draže. Redoslijed se nastavlja od najvećeg prema najmanjem, što je Milano. Iznimno popularna klasa u Europi tako dobiva još jednog pripadnika. Alfa Romeo Milano prvi je model slavnog talijanskog proizvođača koji je nastao pod kapom Stellantisa, budući da je Tonale još uvijek bio napravljen na arhitekturi iz vremena FCA (Fiat Chrysler). Milano je prva Alfa koja dijeli mehaniku s modelima nekadašnjeg PSA, poput Opela i Peugeota, a ujedno je i prvi potpuno električni model u ponudi talijanske marke.
Sve to znači da je Alfa Romeo Milano baziran na posljednjoj verziji platforme CMP, odnosno e-CMP koju koriste brojni modeli nekadašnjeg PSA, kao što su Opel Mokka i Peugeot 2008, ali i novi modeli bivšeg FCA Jeep Avenger, Fiat 600e i Lancia Ypsilon.
Baš kao i spomenuti modeli, električni Alfa Romeo Milano ima bateriju od 54 kWh, i elektromotor od 156 KS koji pokreće prednje kotače. Kao i kod Lancie Ypsilon, postojat će i snažnija verzija od 240 KS pod imenom Veloce. Doseg je u najboljem slučaju 410 kilometara, brzo punjenje je moguće s maksimalno 100 kW. To je dovoljno, kažu u Alfa Romeu, za punjenje od 10 do 80 posto u manje od pola sata.
Za one koji ne žele utičnicu na automobilu tu je Milano Ibrida, odnosno hibrid. Koristi prilično jednostavan, blagi hibridni sustav od 48 V koji vidimo u sve više Stellantisovih proizvoda i kombinira 1,2-litreni benzinski motor od 136 KS s turbom promjenjive geometrije, šesterostupanjskim automatskim mjenjačem s dvostrukom spojkom i integriranim elektromotorom od 21 kW. U startu će benzinski Milano biti dostupan s prednjim pogonom, a kasnije stiže i verzija s pogonom na sve kotače.
Niti jedna opcija nema ručni mjenjač, a karakter Alfa Romea postignut je posebnim podešavanjem podvozja i upravljanja, uključujući mehanički diferencijal s ograničenim proklizavanjem za električni Veloce s 240 KS.
Naravno, dizajn uvijek igra važnu ulogu u Alfa Romeu. U tom pogledu talijanskoj tvrtki nije lako, jer zajednička osnova neminovno povlači za sobom kompromise koji još nisu postojali u vrijeme Giulije i Stelvija. Ipak, Milano je potpuno jedinstven izvana. Horizontalna prednja svjetla, podijeljena u tri segmenta, poznata su s drugih kućnih modela, no ovdje su dizajnirana i integrirana na novi način. To se također odnosi i na masku, Scudetto, čija je interpretacija, ovisno o verziji, barem jednako upečatljiva kao i karakterističan oblik. ‘Leggenda’ ima vrlo tradicionalnu interpretaciju s elegantnim natpisom Alfa Romeo, a ‘Progresso’ prikazuje modernu interpretaciju logotipa koji ispunjava rešetku. Jedinstveno za modernu Alfu je to što je registarska pločica ponovno u sredini: Talijani su joj našli mjesto ispod maske, na samom dnu branika.
Iznutra je Milano očekivana mješavina tipičnih Alfinih elemenata i praktično primijenjenih Stellantisovih dijelova. Razne tipke, ali i osnovna struktura ekrana poznati su iz ostalih modela, ali sve je to začinjeno snažnim duhom Alfa Romea. Očiti primjeri toga su okrugli ventilacijski otvori u kutovima, kao i digitalni instrumenti smješteni u tradicionalnim “dupljama”. Kao i u svakoj “pravoj” Alfi, središnji je ekran snažno okrenut prema vozaču.
Iako je sve okrenuto prema vozaču, pažnja je posvećena i ostalim putnicima. Električni Milano, primjerice, ima prtljažni prostor od 400 litara što je više od konkurencije u klasi, a ima i prednji prostor za kablove. Podatak o prtljažniku za ostale verzije još nije objavljen. Milano je dugačak 4,17 metara, širok 1,78 metara i visok 1,5 metara. To ga čini kraćim, (malo) širim i nižim od Peugeota 2008, ali dužim od Jeepa Avengera.
Za uvođenje Milana na tržište, Alfa Romeo prvo lansira posebno bogato opremljenu verziju Speciale. Nakon toga postoje tri verzije: već posve solidna Techno, luksuzni Premium i dinamični Sport.