Alfa Romeo Tonale

Alfa Romeo Tonale 1,5 Hybrid

Alfa Romeo Tonale smo prvi puta vidjeli kao koncept 2019. i otad ga željno iščekujemo. Konačno je stigao, bez puno promjena, atraktivan i upečatljiv

Iako ima veliku bazu ljubitelja, Alfa Romeo se posljednjih nekoliko godina, točnije desetljeća pomalo izgubila s tržišta. Istina, povratak je krenuo Giulijom, pa zatim i Stelvijom, ali ne dovoljno. Oba su ta modela kasnila na tržište što se nije moglo samo tako sakriti. U međuvremenu, Fiat Chrysler udružio se s PSA i nastao je Stellantis. Kormilo Alfa Romea preuzeo je Jean-Philippe Imparato, nekadašnji šef Peugeota. Upravo njega se optuživalo za kašnjenje još 2019. najavljenog kompaktnog SUV-a Tonale, jer o navodno bio nezadovoljan performansama plug-in hibridne verzije. Je li to bilo točno ili tek zgodna glasina, nije važno, jer Tonale je stigao. Ne djeluje kao da kasni na tržište, iako je u tom segmentu ogromna gužva, jer ima sve što moderan automobil danas treba imati.

Dizajn je uvijek bio jaka strana Alfa Romea, a niti za jedan aktualni model ove marke ne može se reći kako nije lijep. Naravno da Giulia ima “najseksi” oblik i klasici orijentirani kupci nju smatraju najljepšom, ali u svijetu obiteljskih SUV-a Tonale se ističe izgledom. Djeluje malo manje “napuhnuto” od Stelvija, ali svejedno izgleda kao da je gotovo jednako velik. Izgled vara, Tonaleovi konkurenti su Audi Q3, BMW X1 i slični.

Izgled Tonalea prvi smo puta upoznali 2019. u obliku koncepta koji je odmah doživio pohvale i medija i javnosti. Srećom, u Milanu su to ozbiljno shvatili i serijski je model zadržao praktično sve glavne karakteristike koncepta. Sve je tu – elegantna i prepoznatljiva maska, tanka svjetla od tri dijela, kao referenca na SZ i RZ iz osamdesetih godina prošlog stoljeća, zaobljeni bočni prozori i stražnji prozor koji završava u jednoj točki. Tu su i prepoznatljivi naplaci s pet okruglih otvora, poznate Alfine “telefonke”. Sve u svemu, po pitanju vanjskog izgleda Alfa Romeo Tonale je točno kakva treba biti – zavodljiva i atraktivna. Prema našem skromnom sudu u ovom trenutku bez premca u klasi.

Unutrašnjost je također “na visini zadatka”. Nju se ne bi tako lako usudili proglasiti najljepšom u klasi, ali svakako predstavlja uspješan spoj modernog s tradicionalnim Alfinim elementima. Iz Giulije i Stelvija prepoznajemo volan i neke tipke, ali dizajn nije copy-paste iz ostalih kućnih modela.

Ispred vozača je klasične instrumente zamijenio ekran, kao i u praktično svim novim automobilima, ali ugrađen je u tipičnu Alfinu “duplju”. Središnje mjesto zauzima ekran infotainmenta, koji je potpuno nov i zasnovan na Android Automotiveu. Nije savršen, ali značajno je brži i jednostavniji za upotrebu od svega što smo od Alfa Romea i Fiata dosad imali priliku koristiti. Ispod ekrana su ventilacijski otvori, a ispod njih red je atraktivno oblikovanih klasičnih tipki kojima se upravlja klima-uređajem. Nema potrebe za “čačkanje” po menijima samo da bi dodali stupanj-dva… Uz to i dobro izgleda. Za pohvalu je i mogućnost podešavanja glasnoće audio-sustava pored ručice mjenjača.

Prostora u kabini ima dovoljno, posebno na prednjim sjedalima. Straga je također ponuda kakva se od automobila ovih dimenzija i očekuje. Linija krova nije previše kupeovski polegnuta, pa i viši putnici straga imaju mjesta za glave. Jedino je osjećaj malo skučen i mračan zbog malih bočnih prozora i crne unutrašnjosti. Prtljažnik je velik, osnovnog obujma od 500 litara što je tek 25 litara manje od broj većeg Stelvija i u vrhu je klase kojoj Tonale pripada. Dodatnu praktičnost dodaje podnica koja se može postaviti na dvije razine, pa ispod nje možete “skrivati” stvari koje nikako da izvadite iz auta. Korisne su i kukice za vješanje vrećica iz dućana i sličnih stvari koje u posljednje vrijeme misteriozno nestaju iz novih automobila, a nekoć su bile normalna pojava.

Alfa Romeo Tonale podvozje i pogonske sklopove dijeli s Jeep Compassom, ali oni su drukčije postavljeni i kalibrirani, više u skladu s Alfinom filozofijom. Znamo, to svi proizvođači kažu kada tako koriste iste dijelove za različite proizvode, ali u ovom slučaju to se stvarno osjeti. Slučajno se poklopilo da smo malo prije Tonalea na testu imali Jeep Compass i to potpuno jednake motorizacije, pa stvarno možemo reći da ta dva automobila u vožnji ostavljaju drukčiji dojam. Tonale ima drukčije amortizere razvijene u suradnji s Konijem, dok je ostatak samo drukčiji “set-up”. Kako god bilo, razlika je uočljiva.

Što se tiče motora, kod Tonalea osnovu ponude čini 1,5-litreni benzinac u verzijama od 130 i 160 KS potpomognut sustavom blagog hibrida. Ono što ga izdvaja od većine sličnih sustava je činjenica kako se do brzine od 15 km/h može kretati samo na struju. Tonale će biti u ponudi i s plug-in hibridnim pogonom ukupne snage 275 KS, ali takav model na tržište dolazi malo kasnije. Za one koji ne odustaju od dizelaša u ponudi je i 1,6-litreni Multijet od 130 KS. Svi motori dolaze isključivo s automatskim mjenjačem s dvije spojke, s time da dizelaši imaju šest, a benzinci sedam stupnjeva.

Naš je testni primjerak imao najslabiji motor u ponudi, koji se možda ne slaže baš najbolje s žarko crvenom karoserijom, 20-colnim naplacima i ostalim detaljima koje donosi paket opreme Speciale, ali posve solidno pokreće Tonale. Naravno, ako ste svjesni da ima tek 130 KS. Ubrzanje od 0 do 100 km/h za 9,6 sekundi i najviša brzina od 195 km/h nisu nikakve impresivne brojke, ali u svakodnevnoj vožnji su posve OK. Ponekad, kad se u gradu želite negdje progurati, više smeta relativno dugo vremena od pritiskanja papučice gasa do reakcije motora, nego koliko je “konja” na raspolaganju. To rješava Alfin poznati selektor načina rada DNA. Prebacite ga u D i problem nestaje. Štoviše, u tom dinamičnom načinu rada činilo nam se da je Tonale živahniji i snažniji od jednako motoriziranog Compassa. Pogled u tehničke podatke kaže da to i nije samo naš dojam, jer Alfa je četiri desetinke i četiri km/h brža od američkog rođaka. Još jedan dokaz da tehnološki nisu baš jednojajčani blizanci.

U bržoj vožnji u zavojima Tonale ne naginje previše, volan je precizan i ukupan je dojam da sa snažnijim motorom može biti vrlo zabavan. Nažalost, za bolji sud o tome pričekat ćemo snažniji model, a i bolje vrijeme, jer većinu dana kada smo imali Tonale na testu pljuštala je kiša, pa niti ovih 130 KS nismo pošteno “istrčali”.

Alfa Romeo Tonale dolazi s četiri paketa opreme, Super, Sprint, Ti i Veloce, a u početku prodaje u ponudi je i peti paket Speciale, kakav je imao i naš testirani primjerak. Početna cijena benzinskog modela je 289.900 kuna, dok jednako opremljeni turbodizelaš stoji 294.900 kuna. Modeli Speciale vrhunac su aktualne ponude i nude se samo s benzinskim motorom. Slabiji stoji 351.900 kuna, a snažniji 370.900 kuna. Čini se puno, ali pogledamo li malo cijene sličnih automobila, to i nije baš tako. Od u početku spomenutih konkurenata Audi Q3 kreće s praktično jednakom cijenom, a BMW X1 i Mercedes GLA u startu su skuplji. Za one koji misle da nije primjereno Alfu uspoređivati s njemačkim trojcem tu je cijena Peugeota 3008 koja kreće s dvadesetak tisuća kuna manje i to s malo slabijom opremom…

Alfa Romeo Tonale 1,5 Hybrid Edizione Speciale
Motor: turbobenzinski redni, 1,5, 4 cilindra, Snaga: 96/130 KS pri 5000 o/min, Moment: 240 Nm pri 1500 o/min, Pogon: na prednje kotače, Mjenjač: automatski, 7 stupnjeva, Ubrzanje od 0 – 100 km/h: 9,6 s, Najviša brzina: 195 km/h, Dimenzije: 4528/1841/1601 mm, Međuosovinski razmak: 2636 mm, Potrošnja (WLTP): 6,2 l/100 km, Emisija CO2 (WLTP): 139 g/km, Cijena: 351.900 kuna
Više informacija na www.alfaromeo.hr

Ocjene

Performanse - 6
Udobnost - 7
Oprema - 9
Ekologija - 7
Cijena - 7

7.2

Tonale nudi sve što se od Alfe i očekuje - ljepotu i dinamiku, jedino što je taj dinamični dio malo skriven kod osnovne motorizacije

Provjerite još

Alfa Romeo Milano

Alfa Romeo Milano – prva električna Alfa

Nakon nekoliko najava konačno je predstavljen Alfa Romeo Milano, prvi potpuno električni model ovog proizvođača, …