Renault Espace

Ako ste zbunjeni izgledom, ne brinite. Svi smo. Je li prebjeg novog Espacea u segment SUV-a bio dobar potez ili loš? Stavili smo ga pod povećalo da vidimo što je Renault naučio kroz pet generacija legendarnog obiteljskog monovolumena

Od 1984. svijet je bogatiji za jedan izuzetno upotrebljiv i prostran automobil. Odrastao je s obiteljima, prevozio ljude sigurno i komforno, pružao sjećanja, služio kao uzor. Bio je nit vodilja ostalima. I onda se dogodi – ovo što vidimo danas. Umjesto da kroji trendove, Espace se priklonio većini i postao SUV.

U doba kad pozornost traje 20 sekundi, dozvolite da vam dam kratki sažetak. Da! Dobar je! Kao proizvod je koristan, prostran, upotrebljiv i dalje i izgleda odlično. I ako razmišljate o kupnji – ne trebate dalje dvojiti. Ali! Mi, Auto i točka, smo ljuti. Na Renault, na njihovu upravu i razvojni odjel. I nije nam sjeo! Zapravo je, al’ ne želimo da nam “sjedne”. Ne želimo ga voljeti i hvaliti.

O ukusima se ne raspravlja, ali evo našeg. Zašto, o zašto je Espace postao SUV!? Da, prostran je i da, izgleda robusno i mišićavo. To samo znači da ekipa koja ga je dizajnirala zna svoj posao. Ali ikona mora ostati iskrena korijenima. Kad se pojavio prvi Espace bio je toliko čudan i drukčiji da je instantno osvojio simpatije – jer je bio originalan! I plastičan. I zvonio je poput limenke kad bi zatvorili vrata. I imao je tisuće mana, ali smo ga obožavali.

Ovaj pokušava ugoditi svima. Super! Nazovite ga kako god, samo ne Espace!

I ovaj okreće glavu i podiže intrigu kod očeva s velikom obitelji. I zanimljiv je kad ga pogledate izbliza. Jer ima sve sastojke koje tražite u povećem obiteljskom automobilu – i još malo povrh toga. Ako vas podsjeća na Austral – niste poludjeli. Ovo je zapravo produženi, povećani Austral. Doduše, manji je od prošlog Espacea.

Iako je po dužini manji od prošlog Espacea, nudi više prostora, pogotovo na stražnjoj klupi, koja je, dakako, pomična. Tako da možete povećati komfor putnika ili prtljažnika, jedno na uštrb drugog, ali svejedno prilično praktično. U oba slučaja minimum prostora klupe ili prtljažnika je i dalje iznimno solidan. Panoramski krov izgleda vrhunski, no moramo primijetiti da je za sunčanog dana ipak bio previše i propuštao priličnu količinu topline. Nismo fanovi.

Nudi tri reda sjedala i pregršt USB priključaka i pretinaca. Oni su u vratima, u centralnom grebenu i uobičajenim mjestima, a nude neobično puno prostora. Središnji greben ima i bežični punjač s ručkom koja podsjeća na avio komande, a ispod lakta je golemi spremnik koji se krije ispod krilnog otvora. Sjedala su prostrana i zaista zanimljivog izgleda. Lako je pronaći dobar položaj i ne umara tijekom duže vožnje.

Zahvaljujući sustavu 4 control, romboidni upravljač ne predstavlja problem jer rijetko skidate ruke s upravljača. Pred vama je velika površina LED preglednika, a kad se jednom naviknete na njihov izgled i izbornike, jednostavno se snaći.

Infotainment je na bazi Google automotivea, odnosno na bazi sustava Android i radi solidno. Fluidan je i pregledan. Doduše u testnoj verziji naišli smo na nešto manje rafiniran prijevod s francuskog, odnosno doslovan prijevod na hrvatski jezik. Još jedna od sitnica koja nam ukazuje na posvećenost detaljima, odnosno manjak iste. Na primjer “napor upravljanja” i “život na ploči”, ili “alat” za modove pogonskog sustava. Bluetooth ima mušice kod spajanja pa ponekad zaboravi da treba spojiti i medijski dio telefona ili se ne želi uopće povezati s mobilnom telefonijom.

Iako se pod poklopcem krije benzinski motor, 1,2 litreni trocilindraš sa 135 KS, zbog dva dodatna električna motora ukupna je snaga 200 KS. Impresivno je kako ubrzava i da ne ostaje bez daha tako lako. Iako nije PHEV, kapacitet baterije i način rada daje mu solidnu “kondiciju” za duže trčanje i impresivna međuubrzanja. Potrošnja goriva kreće se od šest do 10 litara ovisno o tempu vožnje, s prosjekom oko sedam litara. Dakako najviše mu odgovara gradski režim. Baterija se puni tijekom kočenja i rada benzinskog motora.

Nažalost, sve to upareno je preko vjerojatno vrlo starog mjenjača i nije pretjerano sofisticirano. Naime kod iole jačeg ubrzanja Espace ima velike rupe u momentnoj krivulji kod svakog prebacivanja prijenosa, barem pretpostavljamo da je to prebacivanje prijenosa, jer je zvuk motora prilično prigušen, a umjesto brzina, na pedalicama iza upravljača podešavate jačinu regenerativnog kočenja. Ono što nas buni i ljuti je, kad već imaju toliko snažne električne motore, zašto oni ne “peglaju” te rupe u promjenama prijenosa? Svaki taj pad momenta traje otprilike dvije sekunde i teško ga je ne zamijetiti.

Ako se radi o automobilu čija je primarna namjena transport obitelji i duže pruge – kako je moguće da on izađe u javnost s ne usklađenim sustavom 4 control koji ne prati upravljač. Na mikro pomak upravljača on ili reagira premalo ili pak previše. Do razine da ga je gotovo nemoguće voziti uglađeno. Kako je moguće da dođe s pogonskim sustavom koji kod svake promjene brzine ima rupu u ubrzanju koja traje dvije sekunde? I da ima klimatizaciju koja se svađa između sibirskog povjetarca i zapuha iz turske kupelji. Situacija je tim gora što je više ljudi u automobilu.

To je razlog zašto ga ne volim i zašto mu ne mogu dati visoku ocjenu. Jer bi se sve ovo i još pokoja sitnica, moglo “ispeglati” u manje od mjesec dana sitnih dorada i podešavanja. Ovako djeluje kao da nikog u razvojnom odjelu nije bilo briga. Odradili su. I time zasjenjuje sve odlične odlike ovog automobila. To me najviše ljuti. Espace je daleko od lošeg automobila. Od jedan do 10 je šest ili sedam, a lako je mogao biti devet.

Zaista, ali zaista sam htio imati osmijeh nakon vožnje novog Espacea. Fan sam prve generacije, ostale su bile s nešto manje karaktera, ali i dalje s visokim ocjenama, ali ovaj je jednostavno napustio kupca. 43.000 eura je solidna svota novca za automobil koji je eto, dovoljan. Ovo je trebao biti odlikaš! Kralj klase. Ovako je samo još jedan od natjecatelja. Lovac na dobit koji zlouporabljuje legendarno ime. Ali to je samo moje mišljenje. Možda previše od njega očekujem. Ako ga gledamo kao zaseban automobil, na tržištu koje ga okružuje, zasigurno je dobar konkurent. Ne pobjednik. Konkurent.

Renault Espace E-Tech full hybrid 200
Motor: benzinski 1,2, 3 cilindra i elektromotor , Snaga sustava: 147 kW/200 KS , Moment: 230 Nm, Pogon: na prednje kotače, Mjenjač: automatski, Ubrzanje od 0 – 100 km/h: 8,8 s, Najviša brzina: 175 km/h, Dimenzije: 4722/1843/1645 mm, Međuosovinski razmak: 2738 mm, Potrošnja (WLTP): 4,7 l/ 100 km, Emisija CO2 (WLTP): 109 g/km, Cijena: od 43.190 eura
Više informacija na www.
renault.hr

 

Ocjene

Performanse - 7
Udobnost - 6
Oprema - 8
Ekologija - 9
Cijena - 6

7.2

Ovo je šesta generacija Renault Espacea. I dalje je vjeran korjenima, odnosno dolazi prostran te u ponudi s pet ili sedam sjedala

Provjerite još

Renault Embleme vizija je zelene budućnosti

Na Salonu u Parizu Renault predstavlja konceptni automobil koji kombinira vodikove ćelije goriva i klasične …