Novi monovolumen praktično nije moguće pronaći, ali za one koji cijene ogroman prostor koji oni pružaju obiteljima tržište rabljenih nudi još dosta svježih primjeraka, a jedan od zanimljivijih je svakako Ford S-Max
Monovolumeni su definitivno vrsta koja izumire. Nekoć su ih svi imali u ponudi u nekoliko veličina, nešto kao što je danas slučaj sa SUV-ima. Danas je novi automobil takvog oblika gotovo nemoguće pronaći. Jednako je tako i u cjeniku Forda, gdje se još uvijek nalazi S-Max, ali isključivo s jednim hibridnim pogonom.
Za one koji traže praktičan i varijabilan automobil u koji će brz problema smjestiti djecu, kućne ljubimce, prtljagu i još štošta monovolumen je i dalje najbolji izbor, bez obzira na to što nisu u modi. Ford S-Max uvijek je bio među prostranijima na tržištu, uz njegovog još prostranijeg Galaxyja. S-Max je u tom dvojcu bio onaj dinamičniji brat, ali nije puno izgubio na praktičnosti.
Prva generacija S-Maxa, kao i Galaxyja, predstavljena je 2006. kada je ova vrsta automobila bila na vrhuncu popularnosti. Kao što smo spomenuli, S-Max je bio zadužen za kupce koji se ne žele u potpunosti odreći vozačkih užitaka, a život ih je usmjerio prema većim i praktičnijim automobilima.
S-Max se od prvog dana vozi sličnije agilnoj limuzini nego monovolumenu. Tom dojmu doprinosi i prilično izravan upravljač. Modeli s ručnim mjenjačem u priču dodaju u preciznu ručicu kojom je lako brzo rukovati. Dobra pravocrtna stabilnost je impresivna pri brzoj vožnji na autocesti. Tako je bilo s prvom generacijom, a tako je i s još uvijek aktualnim modelom. Inače, prva je generacija imala jedan facelift 2010., dok je druga predstavljena 2015. Ona je osvježena 2018. i takva je ostala do danas.
No, obiteljskom monovolumenu ipak agilnost nije prva i najvažnija karakteristika, već su to prostor i njegova varijabilnost i iskoristivost. I na tom polju S-Max stoji odlično, jer ima tri reda sjedala i čak i sa sva tri u upotrebi još uvijek kakav-takav prtljažnik (298 litara). Jasno, s preklopljenim sjedalima u trećem redu prtljažni prostor značajno raste. Putnici imaju puno prostora, jedino u trećem redu malo nedostaje prostora za glavu zbog padajuće linije krova.
Iako su i posljednji primjerci prve generacije S-Maxa još uvijek mlađi od deset godina, mi ćemo se orijentirati na drugu generaciju koja je na tržištu od 2015. U nju su se ugrađivala dva benzinska motora EcoBoost, 1,5-litreni sa 160 KS i dvolitreni od 240 KS. Uz slabiji je dolazio šestostupanjski automatski mjenjač, dok je uz snažniji bio automatik s dvostrukom spojkom s jednakim brojem stupnjeva.
Daleko popularniji bili su dizelski motori, a i ponuda je bila šira. Ugrađivale su se tri verzije 2,0 TDCi motora od 150, 180 i 210 KS. Najsnažniji dizelaš dolazio je isključivo kao automatik, dok su kod dva slabija kupci mogli birati i ručni mjenjač. Zanimljivo je kako je verzija od 180 KS imala opciju s pogonom na sve kotače i automatskim mjenjačem, ali teško da ćete baš nju pronaći na tržištu rabljenih. Od 2018. dizelaši ispunjavaju normu Euro 6d temp.
Na tehničkim pregledima najčešći problemi su neispravna svjetla, istrošeni kočni diskovi i pločice ili tragovi ulja na motoru.
Aktualnu ponudu Forda S-Max u Autoto možete provjeriti ovdje.