Nakon četiri godine Hyundai je odlučio osvježiti Tuscona. Korejci su se očito smatrali da se stvari koje rade ne popravljaju, pa su promjene u vanjskom izgledu i tehnologiji minimalne. Najviše ih je u unutrašnjosti
Aktualna generacija Hyundai Tucsona na tržištu je od 2020., pa neka nepisana pravila autoindustrije kažu da je polako došlo vrijeme za prvi facelift. Korejska marka nije prekršila to pravilo, već mu je vrlo pametno i promišljeno pristupila. Nisu previše “čačkali” po vanjskom izgledu, koji je kod Tucsona stvarno jedinstven, već su izvana promijenili tek detalje.
Glavni dizajnerski element ove generacije Tucsona su prednja maska i svjetla koja su integrirana u nju u obliku “anđeoskih krila”. Dnevna svjetla u masci, koju Hyundai naziva Parametric Jewel, sada su malo veća, ali to ćete primijetiti tek kad stavite stari i novi Tucson jedan do drugog. Bez toga, novi izgleda nekako drukčije, ali teško je točno pokazati prstom i reći točno gdje i koliko.
Novi Tucson sada nudi i paket N-Line koji uključuje lukove kotača u boji karoserije, crne detalje na prednjoj masci i posebne 19-colne naplatke N-Line.
Dok su izvana na Tucsonu promjene minimalne i prilično suptilne, unutrašnjost je značajno izmijenjena. Zapravo, ona je u praktički svim elementima nova. Rijetko je koji dio ostao netaknut. Naravno, najviše pažnje privlači nova armatura koja je horizontalno podijeljena u dva dijela. Ispred vozača i u sredini su dva ekrana spojena u jednu vizualnu cjelinu. Većim dijelom armature proteže se polica koja ju i vizualno uspješno dijeli. S donje strane nove su komande klima-uređaja i tipke za korisne prečace. Pažljiviji pregled otkriva kako je i volan novog izgleda, a i obloge vrata su izmijenjene, kao i sjedala.
Kod verzija s automatskim mjenjačem, kakav je bio i naš testirani Tucson, umjesto pomalo nezgrapnih tipki na središnjem grebenu sada se upravlja okretnom ručicom iza volana poznatom i iz drugih novijih Hyundaijevih modela.
Prostora u kabini ima puno, kako sprijeda, tako i straga. Štoviše, straga ima prostora u visinu i za najviše putnike, a iako podnica nije posve ravna, središnji tunel je prilično nizak pa straga može sjediti i troje odraslih. Veličina prtljažnika ovisi o vrsti pogona Tucsona, a kreće se od 546 do 620 litara. U svakom slučaju dovoljan je za obiteljsku upotrebu, a zgodno je i kada je električno pokretan, kao u slučaju našeg testiranog primjerka.
Ponuda pogonskih motora jednako je raznolika kao i prije što znači da kupci mogu birati između benzinskih, dizelskih, hibridnih i plug-in hibridnih pogonskih sklopova. Mjenjači su ručni ili automatski, a pogon može biti na prednje ili na sve kotače.
Naš je testirani primjerak bio pokretan 1,6-litrenim turbobenzinskim četverocilindrašem koji razvija 160 KS i najveći okretni moment od 265 Nm, a potpomognut je i sustavom blagog hibrida. Motor je uglađen, nježan i tih, a snage i momenta ima posve dovoljno i za bržu vožnju.
Snaga se na prednje kotače prenosi putem sedmostupanjskog mjenjača s dvije spojke koji svoju funkciju obavlja brzo i efikasno. Štoviše, vidi se napredak u odnosu na model prije u kojem je mjenjač znao kasniti s reakcijama na promjenu iz vožnje unatrag u vožnju prema naprijed. Možda je tajna samo u drukčijim kontrolama, ali s osvježenim modelom takvih problema nismo doživjeli.
Performanse su posve solidne za obiteljsku namjenu Tucsona. Ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 10, 3 sekunde, dok je najviša brzina 194 km/h. Uživo, zahvaljujući dosta momenta pri niskim okretajima i brzom mjenjaču, dojam ubrzanja je bolji od tvornički obećanog.
Što se potrošnje tiče, norma WLTP kaže šest litara na 100 kilometara. Toliko štedljivi nismo bili. U gradu, bez puno pažnje vozili smo se s oko osam do devet litara, a na otvorenom je prosjek bio šest i pol litara. S obzirom na našu pažnju, snagu, masu i sve ostalo, to smatramo vrlo dobrim rezultatom.
Početna cijena Hyundai Tucsona je 27.990 eura za model ovakvim istim motorom, ali s ručnim mjenjačem i osnovnim paketom opreme Style. Već on ima opsežan popis sigurnosne opreme, kao i aluminijske naplatke od 17 cola, ručni klima-uređaj, tempomat, parking senzore sprijeda i straga…
Naš je testirani primjerak bio s druge strane cjenovnog spektra. Oznake N-Line znače da ima taj paket koji donosi razne ukrase, kao i 19-colne kotače, a njega je moguće dodati samo na dva najbogatija paketa opreme – Premium plus i Luxury. Ovaj najbogatije opremljeni stoji 39.390 eura, a dodaju li mu se još i spomenuti paket N-Line, metalik boja i par sitnica dolazimo do cijene testiranog modela od 42.850 eura. Na prvu puno, ali popis opreme značajno opravdava cijenu.
Motor: turbobenzinski, 1,6 l, 4 cilindra, Snaga: 118 kW/160 KS pri 5500 o/min, Moment: 265 Nm od 1500 o/min, Pogon: na prednje kotače, Mjenjač: automatski, 7 stupnjeva, Ubrzanje od 0 – 100 km/h: 10,3 s, Najviša brzina: 194 km/h, Dimenzije: 4520/1865/1650 mm, Međuosovinski razmak: 2680 mm, Potrošnja (WLTP): 6,0 l/100 km, Emisija CO2 (WLTP): 146 g/km, Cijena: od 42.850 eura
Više informacija na www.hyundai.hr
Ocjene
Performanse - 7
Udobnost - 8
Oprema - 9
Ekologija - 6
Cijena - 7
7.4
Izvana i dalje prepoznatljiv, a iznutra moderniji i elegantniji, osvježeni Tucson spreman je na novu rundu borbe s konkurencijom